ליקויי בניה
בדק בית
איתור ליקויי בניה
דוגמאות ליקויי בניה
מחיר בדק בית
ביקורת מבנים
עורכי דין בניה ונדלן
חברות בניה
ניסור בטון
קידום אתר בניה

















ליקויי בניה - דף בית ליקויי בניה

ניסור בטון
פעולת הניסור והקידוח של חלקי הבטון נותנת מענה לתיקון ליקויי בניה וכשלי יציקת בטון של הקבלן ניסור בטון בבית שהתגלה בו קיר בטון עקום לבית מסויים על ידי חברת בניה במרכז. מדובר על בית קרקע בן 2 קומות בבניה על קרקע פרטית בסדר גודל של 750 מטר מרובע. לאחר בדיקות ומדידות שנועדו לאשר את הניראה לעין רגילה של כל אדם - ניתקבל האישור ההנדסי כי ישנם ליקויי יציקה של בטון וממש עקומים עד כי כל ילד יבחין בכך. בדרך כלל אם יוצקים שלד בטון של בית ולא מבחינים בליקוי החמור וממשיכים לבנות - הכשל ניגרר קדימה ואין אפשרות להסתיר אותו. ידוע על מקרים שבהם קיר החיצוני של הממד פשוט נוצק באלכסון, כולו עקום. ולמרות זאת המשיכו בבניה הוסיפו טיח וצבעו את הקיר, התקינו חשמל ואת דלת הממד.
הבעיה זוהתה מיידית במהלך ביצוע בדק בית שנועד לאתר ליקויי בניה. על פניו יסכימו כולם כי זהו ליקוי חמור. רק אז אנו הבנו, שהדיירים פנו באמצעות עורך דין אל הקבלן עם חוות דעת הנדסית ודרשו להסיר את קיר הבטון העקום כלומר לנסר את הבטון ולצקת חדש במקומו. בכדי להסיר קיר של ממד יש צורך לבצע ניסור בטון על ידי חברה מקצועית עם ידע וניסיון בנושא. לפעולךה זו משתמשים במסור עגול המסתובב סביב צירו ומונע על ידי מנוע חשמלי בדרך כלל. מהירות הסיבוב של המסור שהינו עגול ומיוצר ממתכת עמידה ללחצים יחד עם שבבי היהלומים בשיני המסור מאפשרים את פעולת הניסור של הבטון. גם בטון איכותי חזק ומאסיבי לא יחזיק מעמד מול מסור בטון עוצמתי אשר חותך ומנסר את דרכו דרך הבטון.
לאופן ביצוע פעולה זו על פני הריסה רגילה יש ייתרונות רבים. הדיוק הינו רב, פחות לכלוך למרות שישנו, פחות רעש, מהיר יותר לביצוע ופינוי הפסולת של חלקי הבטון יעיל יותר. השאריות אינן מתפזרות על פני השטח אלא מקבלים גושי בטון מנוסרים וחתוכים. פשוט מעמיסים אותם עם מנוף על משאית, ומוליכים לשטח המטמנה , לאשפת בניין. בעת הניסור של משטחי בטון יש לשים לב ולשמור על כללי בטיחות חשובים, לפעול לפי תכנית הנדסית מדוייקת, לא לדלג על שלבי של הרכבת מנוע המסור וחיזוקו, ולהפעיל שיקולים מקצועיים בעת הביצוע. לעיתים מתעוררות בעיות וקשיים בשטח העבודה. בעיות טכניות שיש לפתור אילוצים של דברים הקיימים במקום. חשוב תמיד לפני ניסור הבטון לוודא שנותקו כל קווי החשמל במבנה, שאספקת המים הראשית סגורה, שאין אנשים מיותרים באיזור במיוחד סקרנים, ולנסר במקצועיות.
עובדים חדשים חסרי ניסיון עלולים להתחיל לנסר את הבטון ותוך כדי ההתקדמות של המסור להגביר מהירות. המסור אמנם יוצר מחומרים ייעודיים לעבודה קשה כזו, ולמרות היהלומים התעשייתיים שישנם בין שיני המסור - הוא עלול לקרוס. מסור בטון שלא מאופס במדוייק עלול להסדק ולהשבר, מסור שמופעל במהירות עצומה ולא בהתאם לעובי הבטון עלול להתעוות ולהתקמט. דבר זה וודאי יביא לניפוצו בעת הסיבוב המהיר בתוך חריץ הבטון. גם לאחר סיום החיתוך של הבטון עדיין היתה בעיה כיצד יפנו את החלק המנוסר, היות שאין גישה למשאית לחלק האחורי. משום כך הוזמן מנוף עם זרוע ענקית. אל זרוע המנוף נקשרו בשרשראות ברזל משטח הבטון והיא הונפה עד למשאית הפינוי.
צריך לשים לב כי לא לכל פעולת חיתוך בטון אפשר להשתמש במסור בטון עגול. פשוט לעיתים ישנם משטחים רחבים שהמסור לא יכול לחדור דרכם עד לצד השני. במקרה שכזה משתמשים בשרשרת מיוחדת אשר מסתובבת במהירות עצומה ומנסרת את הבטון. למקה דנן, חבל שאחרי הניה מטעם החברה בבנתה במקום לא הקדים תרופה למכה. באחריותו היה לעצור את הבניה כבר בעת יציקת הממד. אז כבר ראו שהקיר עקום ונמצא באלכסון. שיקול הדעת של הבנאי היה בעוכריו. את עלות הביצוע נאלצה לספוג חברת הבניה.
סיכומו של דבר : חברות ניסור הבטון לא צריכות להיות אלו שנותנות פתרון לגבי ליקויי בניה חמורים כגון אלו אשר נובעות מקלות דעת וחשיבה של הבנאים. הן יכלו להמנע מכך ולא להשתמש בפתרון של חיתוך הבטון בתום הבניה.
בדק בית    ליקויי בניה